Strava

Vyvážená strava od malička je kľúčom k zdraviu po celý život!

K zdravému vývoju detí patrí nie len čas strávený s rodičmi, rovesníkmi a čas strávený na čerstvom vzduchu, ale v neposlednom rade aj zdravá vyvážená strava. Vyvážená detská strava nabitá výživnými látkami je jedným z najdôležitejších rodičovských poslaní. Zabezpečenie zdravej výživy stojí na vrchole každodenných potrieb dieťaťa. Deti prechádzajú rôznym štádiom vývoja a preto je plnohodnotná výživa veľmi dôležitá pre správny fyzický a psychický vývoj. Správnu funkciu mozgu môžeme ovplyvniť aj stravou. U detí rozhoduje pri výbere jedla nielen chuť, ale aj vzhľad. Každé jedlo by teda malo byť aj oku lahodiace a čo najviac farebné.

V Montessori centre s rodičmi diskutujeme a vymieňame si skúsenosti aj recepty na zdravú výživu a zhodli sme sa, že k takejto strave patrí:

1.Čistá voda

Voda tvorí až 70% nášho tela. A všetci dobre vieme, že bez vody by nebol život na Zemi. Preto máme pre detičky na každú aktivitu pripravený džbán s čistou vodou (samozrejme všetko v ich veľkosti aby si kedykoľvek mohli naliať vodu do pohára a napiť sa). Pripomínam, že aj džbán, aj poháre sú sklenené, čo vedie deti k tomu, aby sa na chvíľku zastavili, oddýchli si medzi hrou – teda s pohárom nevymýšľajú aby ho nerozbili, nalejú vodu, napijú sa, vrátia pohár na miesto a vrátia sa späť k aktivite.

2. Celozrnné pečivo

Takéto pečivo má celú radu výhod. Je chutné, plné vlákniny, výživových látok, ako sú rôzne vitamíny, minerály a vláknina. Obsahuje taktiež veľa železa, čo podporuje tvorbu krvi. Každý kúsok bieleho pečiva obsahuje priemerne o 60% vápnika, 76% železa, 85% horčíka, 78% zinku, 77% vitamínu B1, 80% vitamínu B2 a o 86% vitamínu E MENEJ. Celozrnné pečivo má tiež omnoho nižší glykemický index, čo v praxi znamená, že jeden celozrnný rožok zasýti na dlhšiu dobu, ako dva biele rožky. Taktiež biele pečivo obsahuje omnoho viac jednoduchých cukrov, ktoré sa rýchlo vstrebávajú do tela, čo spôsobuje vyplavenie inzulínu a prekysličenie organizmu.

3.Zelenina

O zelenine nemusím veľa písať. Všetci vieme, že zelenina je plná vitamínov, minerálov a stopových prvkov, ktoré potrebujeme pre správne fungovanie organizmu. Prieskumom sme zistili, že len málo detí vo veku 6 mes. – 10 rokov nemá rado zeleninu. Jasným favoritom je MRKVA a UHORKA

4. Ovocie

Áno ovocie a najlepšie sezónne:) Zhodli sme sa, že deti milujú JABLKÁ!!! Jasné aj BANÁNY, JAHODY A MELÓN, ale nič v takej značnej miere, ako jablká. Jablká majú taktiež veľké množstvo vitamínov A, B6 a C. Vďaka ich kombinácii sú skvelou prevenciou pred chrípkou, alebo nádchou, čo je jeden z dôvodov, prečo sme ho zaradili do nášho dúhového jedálnička. Ďalším dôvodom je, že toto ovocie obsahuje aj polyfenoly. Tie sú zase mimoriadne účinné pri karcinogénnych ochoreniach. Nemôžeme zabudnúť ani na pektín. Ten je vynikajúci pre naše srdce. Vďaka jablkám sa nám neusádza tuk v cievach a znižuje sa riziko infarktov. Pektín zbavuje telo i škodlivín a očisťuje našu pečeň. Jablká sú vhodné aj pre náš chrup. Zuby sú pevnejšie, nevytvárajú sa kazy a taktiež budú belšie.

Takže sme si zostavili ideálny desiatový jedálniček pre naše deti.

PS: Oveľa viac chutí keď si desiatu pripravia úplne sami:)