Mária Montessori

24 Oct 2017
And on and on and on and longer...

Lorem ipsum dolor sit amet conse ctetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut...


24 Oct 2017
Third News

Lorem ipsum dolor sit amet conse ctetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut...


24 Oct 2017
Second News

Lorem ipsum dolor sit amet conse ctetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut...


Čítať viac

1870
Mária Montessori sa narodila 31. augusta v Chiaravalle, v provinicií Ancona, v Taliansku. Navštevuje chlapčenskú školu v Ríme, so zameraním na vedu a inžinierstvo.

1890
Aj napriek odporu otca si presadila svoje životné želanie - stať sa lekárkou, čo bolo v tom čase „neslýchané“.

1896
V tomto roku sa stáva historicky prvou ženou, ktorá získala univerzitný titul z medicíny, na univerzite v Ríme. Reprezentuje Taliansko na Medzinárodnom kongrese žien v Berlíne, kde výrazne zastáva práva pracujúcich žien, okrem iného porovnateľnú mzdu za porovnateľnú prácu voči mužom, ktorí boli lepšie platení. Študuje spisy francúzskych lekárov Itarda a Seguin, ktorí pracovali s postihnutými deťmi.

1900
Pracuje na psychiatrickej klinike v Ríme. Stretáva sa s riaditeľom ortofrenické školy, ktorá fungovala ako modelová pre výcvik učiteľov detí s poruchami vývoja. Dva roky na tejto modelovej škole experimentuje s rôznymi materiálmi, ktoré stimulujú zmysly. Zaznamenáva úspechy v posilňovaní vývoja takýchto detí až do tej miery, že niektoré dosahujeme porovnateľných výsledkov pri štátnych skúškach, ako deti z bežných škôl.

1907
Otvorenie prvého Domu detí (Casa dei Bambini) na sviatok Zjavenia Pána, 6. januára v ulici Via dei Marsi 53, vo štvrti San Lorenzo v Ríme.

1909
Organizuje prvý tréningový kurz svojej metódy, pre prvých okolo sto študentov v Ríme a vydáva svoju prvú knihu.

1911
Rezignuje na svoj učiteľský post na Rímskej univerzite a vzdáva sa aj svojej lekárskej praxe. Chce sa plne sústrediť na vzdelávanie. Montessori metóda sa medzitým šíri po svete a prvý Montessori zariadenia pre základné vzdelávanie vznikajú vo Veľkej Británii, Argentíne, Taliansku a Švajčiarsku. Modelové Montessori školy boli založené v Paríži, New Yorku a Bostone.

1916
Dostáva pozvanie od predstaviteľov mesta Barcelony, kam sa sťahuje. Barcelona sa stáva jej domovom až do roku 1936, kedy sa k moci dostávajú jednotky generála Franca.

1920
Prednáša na Univerzite v Amsterdame. Prvýkrát tu opisuje svoju predstavu o stredoškolskom vzdelávaní.

1924
Stretáva sa s Benitom Mussolinim, ktorý sa ujal moci v roku 1922. Po tomto stretnutí dochádza k oficiálnemu uznaniu a šíreniu zakladania Montessori škôl za podpory talianskej vlády.

1929
Mária spolupracuje spoločne s architektmi na vybudovaní modelovej Montessori školy a školiaceho centra pre učiteľov v Ríme. V Helsingor v Dánsku sa koná prvý Medzinárodný Montessori kongres. Spoločne so svojím synom Máriom zriaďuje Medzinárodnú Montessori Asociáciu (Association Montessori Internationale AMI) so sídlom v Berlíne.

1933
Nacisti systematicky likvidujú Montessori hnutia v Nemecku a zatvárajú všetky už fungujúce Montessori školy.

1934
Po konfliktoch s fašistickým režimom v Taliansku dochádza k okamžitej likvidácii hnutia a uzavretie všetkých Montessori zariadení.

 

1936
Kvôli pomerom v Španielsku pod vládou generála Franca je Mária nútená utiecť. Najprv odchádza do Anglicka a neskôr do Holandska, ktoré sa stáva jej domovom. Montessori asociácia (AMI) presúva svoje sídlo do Amsterdamu. V Holandsku je v tejto chvíli prevádzkované dvesto Montessori zariadení.

1939
Odchádza spoločne so svojím synom Máriom do Indie na pozvanie Teozofickej spoločnosti, ktorá v Indii úspešne praktizovala Montessori metódu v boji proti negramotnosti. Máriin zámer bol zotrvať tri mesiace, po dobu jedného tréningového kurzu.

1940
Taliansko vstupuje do druhej svetovej vojny a pripája sa na stranu Nemecka. V júni je Mário zajatý britskou koloniálnou vládou, ako nepriateľský cudzinec a Mária je nútená zdržiavať sa iba na pozemkoch Teozofickej spoločnosti. Mário je prepustený v auguste vďaka rešpektu, ktorý Viceroy prechovával k Márii Montessori a tiež preto, aby oslávil jej 70. narodeniny. Aj cez tento priateľský čin nie je rodine Montessori dovolené vycestovať z Indie až do konca druhej svetovej vojny.

1946
Po skončení druhej svetovej vojny sa Mária vracia spoločne so synom do Európy.

1947
Mária a Mário Montessori zakladajú Montessori Centrum v Londýne. Mária podniká výlet do Talianska, kde sa snaží obnoviť Montessori spoločnosť. Darí sa jej dosiahnuť znovuotvorenie Montessori zariadení. Vracia sa do Indie, kde vedie tréningový Montessori kurz v Adyaru.

1949
Mária Montessori získava prvú nomináciu na Nobelovu cenu za mier. Ďalšie nominácie dostáva v rokoch 1950 a 1951. Definitívne sa vracia do Európy.

1952
Marie Montessori umiera 6. mája v Noordwijku aan Zee, v Holandsku. Je pochovaná na miestnom katolíckom cintoríne.